Dovolenka Vietnam – last minute, zájazdy

Vietnam, vitajte vo svete, kde sú všetky farby živšie, scenérie krajín odvážnejšie, pobrežie dramatickejšie, kde história je presvedčivejšia, chute sú božské a život rýchlejší. Táto krajina ázijského draka vás s istotou prebudí zo spánku.

Vietnam sa nachádza v juhovýchodnej Ázii na polostrove Zadná India, leží na pobreží Juhočínskeho mora, pri Tonkinskom a Thajskom zálive. Jeho susedmi sú Kambodža, Čína a Laos. Vietnam je národ optimistov, ktorí prekonali vojnu za vojnou, kolonializmus aj komunizmus a ktorý sa vyrovnáva so svetom kapitalizmu. Je to krajina, ktorá, ako zistíte obohatí všetky vaše zmysly. Príroda požehnala Vietnam s bohatou úrodou veľhôr, pobreží a žiarivých ryžových polí. Môžete tu stretnúť roľnícke ženy v typických vietnamských klobúkoch, či deti, jazdiace na divokých byvoloch. Ak chcete uniknúť bzučaniu miliónov motocyklov, vyberte sa na západ k vodnatej krajine zelených polí a ospalých dedín v delte Mekongu. Množstvo príležitostí k prežitiu dobrodružstva, alebo úchvatné biele piesočnaté pláže, ako stvorené na odpočinok si vás tiež nájdu. Vo Vietname nájdete skutočne exotickú dovolenku - tropické podnebie a vegetácia, pláže lemované palmami, typický ázijský vidiecky charakter, príjemní ľudia, dobré služby a prijateľné ceny.

Dovolenka vo Vietname – TOP destinácie

Phan Thiet leží približne 200 km od letiska v Saigone. Je to pôvodne rybárska osada, ktorá je však v súčasnosti najvyhľadávanejšia prímorská destinácia s širokou ponukou plážových komplexov všetkých kategórií s najznámejšou plážou Mui Ne, ktorá je známa hlavne kvôli svojim vysokým, piesočnatým dunám. Nachádza sa tu aj 18 jamkové golfové ihrisko v Ocean Dunes Golf Club, ktoré je navrhnuté Nickom Falderom. Golfové ihrisko je zasadené medzi piesčité duny, s prímorskou vegetáciou a úžasnými výhľadmi na more, kde náhle zmeny smeru vetra ocenia hlavne skúsení hráči. Cesta zo Saigonu do Phan Thietu trvá asi 3 – 4 hodiny jazdy z letiska a je lemovaná rozsiahlymi plantážami kaučukovníka, bavlníka, ryžovými políčkami a početnými rybárskymi osadami. Krásu pláží a piesočných dún je možné obdivovať aj z konského sedla, možné sú výlety po dunách pešo. Svoje historické čaro má Phan Thiet uchované v podobe starého chrámu a majáku.


Nha Trang je najvýznamnejším z vietnamských plážových letovísk a ideálne miesto pre strávenie dovolenky. Krásna piesočná pláž je dlhá 7 kilometrov a je ohraničená dvoma ostrovmi. Pláž je oddelená od hotelov a hlavnej triedy promenádou a asi 50 m širokým pásom zelene, do ktorého sú osadené reštaurácie, ihriská a zábavné parky. V celom letovisku je široká ponuka reštaurácií, kde sa dá veľmi chutno a lacno najesť v ktorúkoľvek dennú aj nočnú dobu. Medzi najlepšie jedlá tu patria hlavne čerstvé ryby a plody mora, ktoré rybári prinášajú z mora priamo do reštaurácií. Samozrejme, je tu aj ponuka tradičnej vietnamskej kuchyne, ktorá je právom považovaná za jednu z najlepších a najchutnejších na svete. Nudiť sa tu nebudú ani vyznávači športu, potápania a šnorchlovania. Každý deň sú tu tiež organizované výlety k ostrovom neďaleko Nha Tang. Táto oblasť je veľmi obľúbená medzi potápačmi, ako jedna z najlepších lokalít. Na svoje si prídu aj milovníci vodných športov, tenisu a golfu. Priamo v Nha Trang je oceánografické múzeum, avšak odporúčame navštíviť aj neďaleký ostrov s hotelom Vinpearl Land, kde sa nachádza podmorské akvárium, vodný park a zábavný park s nákupným centrom. Na ostrov jazdí niekoľkokrát za hodinu trajekt alebo je spojený s pevninou lanovkou, ktorá je najdlhšou lanovkou na svete, ktorá spája pevninu a ostrov. Pokiaľ vám nebude stačiť ponuka kúpeľných procedúr v jednotlivých hoteloch, na okraji letoviska Nha Trang sú bahenné kúpele, ktoré zahŕňajú kúpeľ v bahne, rôzne bazéniky a sprchy s minerálnou vodou, odpočinková zóna a umelý vodopád.

 

 

Turistické atrakcie a pamiatky


Pokiaľ strávite svoju dovolenku vo Vietname nenechajte si ujsť šarmantné bulváre Saigonu s pozostatkami koloniálnej éry a neďaleké tunely Cu Chi, či hlavné mesto Hanoj a prehriate piesky letovísk Nhatrang, Vungtau či Mui Ne, národný park Cat Tien, plavba deltou Mekongu, Mramorové hory, tropická džungľa a 5 lokalít zapísaných v zozname UNESCO – kráľovský komplex Hue, historické mestečko Hoian, chrámy My Son, Národný park Phong Nha-Ke Bang a samozrejme Dračia zátoka Halong. Jedno z najznámejších miest vo Vietname je Ho Či Minovo mauzóleum, kde sa nachádzajú pozostatky Ho Chi Minh, neuveriteľne slávnej politickej osobnosti vo Vietname. Turisti sa tu opäť stanú súčasťou histórie. Múzeum v Ho Chi Minh meste vám ukáže fascinujúcu tvár búrlivej minulosti krajiny a umožní vám prežiť zážitok z vojny z perspektívy vietnamskej histórie. Vo Vietname sa nachádza tak isto množstvo Pagôd a budhistických chrámov. Majte však na pamäti, že pred vstupom do chrámu si nesmiete zabudnúť vyzuť topánky. Vo Vietname je to zvykom a porušenie tohto pravidla sa hodnotí ako hrubé porušenie spoločenskej etikety. Ak vás už unavia neuveriteľné historické pamiatky, navštívte malebné dedinky, ktoré vám ponúknu intimitu nádherných pláži a nekonečnú zásobu čerstvých morských plodov.

Vietnamská kuchyňa

Vietnamská kuchyňa je rôznorodá a zvyčajne veľmi chutná. Je mixom vietnamských, čínskych a francúzskych tradícií. Základom jedál sú ryža, rezance a ryby. Tradičné raňajky vypĺňa rezancová polievka známa pod názvom pho. Bagety, podobajúce sa francúzskym, sú prílohou rozšírenou vo všetkých kútoch Vietnamu. Typickým mäsitým jedlom je nem – bravčové zmiešané s rezancami, vajcom a hubami, vyprážané v ryžovom papieri, tiež banh chung – ryža, bravčové a cibuľa zavinutá do zelených listov, ktoré sa varia celých 48 hodín, aby sa nakoniec podávali za studena. Vietnamské jedlá by neboli kompletné bez nuoc mam (rybacia omáčka) alebo mam tom (omáčka z kreviet). Z nápojov je obľúbené ryžové víno, ktoré môže byť veľmi silné, ďalej zelený čaj, káva a pivo Bai Hoi.

Klimatické podmienky vo Vietname

Vietnam má mnoho rôznych klimatických typov, ktoré môžeme zhruba rozdeliť do dvoch podnebných pásiem. V severnej časti krajiny sa rovnako ako u nás v jednotlivých ročných obdobiach podnebie líši. Letá sú horúce a zimy chladné. V južnej časti, na juh od mesta Nha-Trang, je celoročne teplé a vlhké tropické podnebie. Priemerná ročná teplota sa pohybuje medzi 21 a 31°C.

Základné informácie o Vietname:

Názov: Vietnamská socialistická republika
Rozloha: 329.000 km2
Počet obyvateľov: 85,78 mil (údaj z roku 2009)
Hlavné mesto: Hanoj
Mena: dong (VND)
Úradný jazyk: vietnamčina
Náboženstvo: budhisti 85%, katolíci 5%
Časový posun: UTC +6


Potrebné doklady na cestu do Vietnamu

Cestovný pas a vízum.

Zastupiteľské úrady SR vo Vietname

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Hanoji
12 Ba Huyen Thanh Quan,Ba Dinh District
Hanoj, Vietnam
Tel: 0084437347601
Fax: 0084904988554 (dipl. služba / Emergency call)
Mob: 0084437347603
E-mail: emb.hanoi@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/hanoi