Dovolenka Mexiko – last minute, zájazdy

Mexiko – to je žeravé slnko v kontraste so zasneženými vrcholkami hôr, osviežujúca tequila s ostrým chilli a tajomná indiánska kultúra s koloniálnou minulosťou.

Mexiko, najvýznamnejší štát v Latinskej Amerike, ktorý vás neprestane fascinovať svojimi skrytými pokladmi. Krajinou oplýva vyše 6 tisíc rokov bohatá história, kde mýty a rituály pôvodných indiánskych obyvateľov Toltékov, Aztékov a Mayov vytvorili fascinujúcu syntézu s kresťanstvom. Karibské pláže, staroveké aztécke pyramídy, tradičné mexické jedlá, či skvelé obchody naplnia všetky vaše neočakávané túžby o dokonalej dovolenke. Slnečné počasie si užijú tí, ktorí vyhľadávajú slnenie a relaxáciu na prekrásnych belostných plážach v mexických letoviskách. Mexiko je však krajina pre tých, ktorí chcú prežiť aktívnu dovolenku, či už to zahŕňa zlepšenie sa v golfe, alebo objavovanie skvostných indiánskych pamiatok, ktoré môžete vidieť iba v Mexiku.

Dovolenka v Mexiku – TOP destinácie

Acapulco, zostáva jednou z najobľúbenejších destinácií v Mexiku a to z dobrého dôvodu. Návštevníci z celého sveta chcú v Acapulco nájsť krásne pláže obmývané krištáľovo modrým morom. Rekreačné aktivity súperia o pozornosť dovolenkárov, či je to rybolov na otvorenom mori, potápanie, alebo skôr tenis, či golf. Acapulco ponúka vzrušujúce dobrodružstvo pre tých, ktorí nedokážu byť nečinní. Ak dávate prednosť uvoľnenejšej a pokojnejšej atmosfére, v Acapulcu nie je žiadny problém nájsť takéto miesto, kde si osamote môžete oddýchnuť a necháte svet plynúť. Acapulco sa skladá z troch samostatných oblastí. Prvá oblasť je známa ako Playa Revolcadero. Táto oblasť sa môže pochváliť dlhým úsekom slnkom zaliatej pláže uprostred tropickej lagúny. Druhá oblasť sa nazýva Puerto Marquis. V tejto oblasti sa nachádza „Diamante“ rezort. Tretia oblasť, ktorá je najnavštevovanejšia sa volá Acapulco Bay. Je to nádherný prírodný prístav orámovaný malebným pohorím. Okrem mnohých hotelov a letovísk, Acapulco ponúka „24 hodinový“ nočný život a rozsiahle nákupné a stravovacie možnosti. Samozrejme, ak si chcete odpočinúť od všetkého, nájdete tu nádherné osamotené pláže a skryté zátoky. Môžete si len tak relaxovať na pláži, zaplávať v bazéne, či zahrať golf na upravenom ihrisku. V ponuke nájdete aj všemožné vodné aktivity, zvlášť veľmi obľúbený parasailing. Acapulco zostáva jedným z najlepších letovísk v Mexiku.

Mexico City, hlavné mesto Mexika leží vysoko v horách. Tvorí kultúrne, priemyselné, ale aj ekonomické centrum najvýznamnejšieho štátu Latinskej Ameriky. Mesto spadá do súčasti Transmexického vulkanického pásu, čo má za následok častú tektonickú činnosť. Mexico City je preslávené najmä najväčším počtom múzeí a divadiel na svete. National Museum of Antropology a Templo Mayor Museum zachovali umelecké predmety ešte z predklasického obdobia. Metropilitan Cathedral predstavuje monumentálnu stavbu z obdobia kolonizácie Španielov. Avantgardné umenie si môžete pozrieť tiež v Palacio de Bellas Artes. V štrti Ajusco sa nachádza najväčší zábavný park Latinskej Ameriky Six Flags México. Kultúrny život nezhasína ani na námestí Zócalo, ktoré sa v zime mení na ľadový ring.

 

Cabo San Lucas, letovisko pre náročnejších dovolenkárov, ponúkajúce nádhernú prírodu, čisté pláže, krištáľovo modré more. Cabo San Lucas, známy aj ako Los Cabos patrí k najväčším strediskám v Mexiku. Los Cabos je vlastne rozdelený do troch odlišných oblastí. San Jose del Cabo je krásne mesto s tropickým palmovým hájom a množstvom malebných krivolakých uličiek. Toto mesto si uchovalo koloniálny vzhľad. Nájdete tu rozprávkový mestský palác, reštaurácie s vlastnými dvormi, kde si môžete v kľude posedieť a nasávať mexickú atmosféru, ale aj butiky a obchody, ktoré splnia vaše nakupovacie sny. Druhou časťou je Cabo San Lucas. Toto mesto sa vyznačuje aktívnym nočným životom, ktorý si môžete vyskúšať v jednom z mnohých barov a klubov. Ponúka vynikajúce príležitosti na rybárčenie a potápanie sa. V tomto letovisku nájdene aj oblasť Medano Beach. Je to nádherný úsek azúrovo modrej vody ohraničený bielymi piesočnými plážami.

Cancun ponúka niečo pre každého návštevníka. Je to miesto prírodných krás, archeologického bohatstva, ale aj umelo vytvorených atrakcií. Cancun ponúka úžasné pláže s jemným bielym pieskom a tyrkysovou vodou Karibského mora. Celý Cancun je ovplyvnený Mayskou kultúrou. Kamenné chrámy rozprávajú príbeh siahajúci až do 12. Storočia. Cancun kombinuje prostredie krásneho a exotického tropického ostrova spolu s modernými vymoženosťami. Okrem množstva hotelov, reštaurácií a barov tu nájdete tucet nákupných centier v americkom štýle. Bez ohľadu na to, aký druh dovolenky hľadáte, bezpodmienečne to nájdete v Cancúne. Či chcete stráviť deň skúmaním nádherných ruín z čias Mayskej civilizácie, či s pohárom „margarity“ relaxovať na pláži, vyskúšať si pokojnú jazdu na koňoch pozdĺž bielych piesočných pláži, alebo zažiť dobrodružstvo v tej najhlbšej džungli, v Cancune je možné naozaj všetko.

Playa del Carmen je úchvatné miesto pre strávenie vysnívanej dovolenky. Má všetky výhody mexického karibského rezortu - trblietavé pláže s bielym pieskom, tyrkysové more, obrovské množstvo barov, reštaurácií a miest na ubytovanie - zároveň má však odpočinkovú atmosféru, nízku zástavbu, ktorá nemá nič spoločné s obvyklými veľkorozmernými turistickými rezortmi kdekoľvek inde na pobreží. Je tu veľa čo vidieť i robiť. Panuje tu pokojná atmosféra, rytmus života tu udávajú jedine mierne morské vlny.

Riviéra Maya, známa tiež pod názvom Mayská riviéra lemuje pobrežie Karibského mora regiónu Quintana Roo v Mexiku. Nájdete tu špičkové all inclusive rezorty, ale aj malé romantické hotely s historickou architektúrou, po celej dĺžke pláže. Každý návštevník si tu príde na svoje. Riviéra ponúka nespočetné množstvo rôznorodých aktivít – či je to večera v reštaurácii s výhľadom na zapadajúce slnko, nočné kluby, kde to doslova pulzuje životom, plážové bary, kde sa to hemží šancami na zoznámenie, alebo pokojné posedenie s kokteilom na palube jachty. Pre aktívnejších vyhľadávačov dovolenky ponúka riviéra fantastické možnosti na potápanie, vodné lyžovanie, alebo obľúbené plávanie s delfínmi.

 

Conzumel predstavuje pokojný, tichý a neobjavený kúsok raja. Vnútro tohto karibského ostrova tvorí džungľa, zatiaľ čo pobrežná linka sa môže pochváliť bielymi piesčitými plážami obmývanými s tou najmodrejšou a najčistejšou vodou. Je to vynikajúce miesto na potápanie, keďže vody tohto ostrova majú najkrajšie koralové útesy, ktoré sú domovom fascinujúcich morských tvorov. Atrakciou tu sú obrie korytnačky, ktoré od mája do septembra môžete pozorovať pri ich činnosti kladenia vajíčok.

Obľúbené turistické lokality v Mexiku


Na poloostrove Yucatán sa nachádza Chichén Itzá (U svätej studni), miesto ktoré je jedným z najzachovalejších mayských sídiel z 11. Storočia. . Medzi najvzácnejšie stavby tohto komplexu patrí 24 metrov vysoká pyramída El Castillo, chrám bojovníkov, observatórium a ihrisko pre loptové hry.
Pokiaľ budete chcieť nazrieť hlbšie do tajov mayského života, asi 80 km od Méridy sa nachádza Uxmal, pozostatky stavieb z klasického mayského obdobia. Patrí medzi nich Kúzelníková pyramída, Guvernérsky palác, Korytnačí palác, Palác vládca alebo Kláštor mníšok.


Na úpätí hôr blízko pobrežia mexického zálivu sa skrýva pozoruhodný archeologický komplex Palenqu, ktorý bol centrom rozsiahlej Mayskej ríše v období 500 - 800 n. l.. Je to súčasť svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nájdete tu monumentálnu stupňovitú pyramídu, ktoré sú základom chrámov - Chrám kríža ( s nástennou maľbou boha smrti v jaguárej koži), Chrám novembrového kríža a Chrám slnka. Ústrednou stavbou je Palác s vyhliadkovou vežou a komplexom dvorov, galériou a ďalších priestorov.

 

Neďaleko hlavného mesta Mexika navštívte mesto Tula, ktoré bolo vystavené na vysokom horskom hrebeni. Neprehliadnuteľná je štvorstupňová pyramída B, ako ju označili archeológovia. Indiáni jej hovoria Thahuizcalpantecuhtli, čo znamená Jitřenka alebo Venuša. Na vrchole pyramídy stoja štyria päťmetroví kamenní atlanti, predstavujúci toltéckych bojovníkov. Neďaleko je taktiež Hlavná pyramída, za návštevu stojí Stĺpová chodba, palác Quemando alebo loptové ihrisko.

 


Miest, ktoré stoja za návštevu , je v Mexiku ozaj veľa. Je len na Vás, do akej časti Mexika sa vydáte a čo konkrétne chcete vidieť. Mexiko ponúka ako relaxáciu, tak aktívny odpočinok, vodné i iné športy a nekonečnú zábavu. Zavítať môžete do lagúny Xel-Ha, alebo do zábavného parku Xcaret, ktoré je ideálne miesto pre rodiny s deťmi a nudiť sa tu naozaj nebudete.


Mexická kuchyňa

Miestna kuchyňa patrí do kategórie exotická a veľmi pikantná. Obsahuje prvky aztéckej, majskej, ale aj španielskej kuchyne. Mexiko sa delí na viacero oblastí, pričom každá takáto oblasť má svoje vlastné kulinárske tradície. Základom jedálnička je samozrejme kukurica, fazuľa a chilli paptričky. Tradičným polievkovým pokrmom je „sopa de lima“, kurací vývar ochutený citrónom. Z kuracieho, morčacieho a bravčového mäsa sa v Mexiku robia obľúbené pokrmy. Národným jedlom je „mole poblano“, varené morčacie mäso s hustou omáčkou z chilli papričiek, korenia, orieškov a horúcej čokolády. Tortilla, tenká kukuričná placka je podávaná s najrôznejšími ostrými omáčkami. Typickým alkoholickým nápojom je tequilla a Mexičania majú veľmi v obľube miešaný nápoj margheritu.

Klimatické podmienky v Mexiku


Mexiko je krajina s odlišnými podnebím v jednotlivých oblastiach. Všeobecne sa Mexiko nachádza v tropickom podnebnom pásme. Počasie na pobrežných nížinách na oboch stranách krajiny je zvyčajne horúce a dusné. Vnútrozemie, kde sú vyššie nadmorské výšky je počasie suché a teplé. Suché obdobie trvá od konca októbra do konca apríla, obdobie dažďov panuje od mája do polovice novembra. Najhorúcejšia oblasť sa rozprestiera pod 800 m.n.m. - pri mori a na Yucatánskom polostrove. Vo vyšších polohách býva podnebie miernejšie.


Základné informácie o Mexiku:


Názov: Spojené štáty mexické
Rozloha: 1 972 550 km2
Počet obyvateľov: 111 mil. (údaj z roku 2010)
Hlavné mesto: Mexiko City
Mena: mexické peso (MXN)
Úradný jazyk: španielsky
Náboženstvo: kresťania 89%, protestanti
Časový posun: GMT -6, GMT-7, GMT-8
Dĺžka pobrežia: 9 330 km


Potrebné doklady na cestu do Mexika

Pre turistické cesty do 90 dní postačuje platný cestovný pas.

Zastupiteľské úrady SR v Mexiku

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Mexiku
Julio Verne 35
11 560 Mexiko
Telefón: 0052/ 55 5280 6669, 0052/ 55 5280 6544
Mobil: 044/ 55 3999 1020
Fax: 0052/ 55 5280 6294
E-mail: emb.mexico@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/mexico