Dovolenka Martinik – last minute, zájazdy

Martinik, srdce Karibiku, krajina tradícií a kultúry s bohatou históriou, renomovaných autorov a slávnych básnikov, životného štýlu plného hudby a tanca, či presláveného svetového kulinárstva.

Martinik, v samom srdci Karibského mora, je jedným z náveterných ostrovov v Malých Antilách. Jeho východné pobrežie obmýva Atlantik, zatiaľ čo západné pobrežie je lemované teplým Karibským morom. Ostrov má výhodnú geografickú polohu, je vzdialený 4350 km od Francúzska, 1950 kilometrov od New Yorku a iba 275 km od najbližšieho pobrežia Južnej Ameriky. Ostrov má rozlohu 425 km2. Na severe vás ohúria husté zelené lesy, rieky a dramatické vodopády. Južné pobrežie je lemované malebnými zátokami. V najjužnejšej časti ostrova vás prekvapí nezvyčajný geologický pohľad na savanu pozostávajúcu zo skamenených stromov. Martinik je department Francúzskej republiky, ktorý vás očarí svojou bohatou históriou. Aj keď sa nachádza priamo v Karibskom mori, nájdete tu pravé francúzske obchody s módou, či typickým pečivom, turistické centrá, hotely s luxusným vybavením, ale aj nádhernú tropickú prírodu, prekrásne pláže s bielym pieskom posiate palmami, či iskrivú hladinu s neskutočne podmanivým podmorským životom.

Dovolenka na Martiniku – TOP destinácie


Trois Ilets
Letovisko Trois Ilets sa nachádza na južnej strane ostrova. Oproti iným turistickým zónam je Trois Ilets pomerne kľudná dedinka. Len pár kilometrov od nej sa nachádza v oblasti „La Pagerie“ múzeum, ktorého súčasťou je cukrovar z 18. storočia, ktorý je rodiskom imperátorky Jozefíny, prvej manželky slávneho veliteľa Napoleona Bonaparte. V jej rodnom dome nájdete suveníry z jej detstva, či osobné predmety a listy, ktoré Jozefína písala manželovi Napoleonovi. Neďaleko v Pointe de Bout sa nachádza tzv. „kreolská dedina“, postavená z nádherných domčekov kreolskej architektúry rozostavaných okolo námestia s fontánou. Anse Mitan je turistická zóna, kde sa nachádza väčšina hotelov a hotelových komplexov pri nádherných plážach s bielym pieskom.


Les Salines (Sainte Anne)
Len dva kilometre od dediny Sainte Anne sa nachádza jedna z najznámejších pláži Martiniku – Les Salines. Táto nádherná pláž s bielym pieskom je lemovaná kokosovými palmami a je obmývaná nádherne čistým, trošku viac rozbúreným morom.


Saint Pierre
Saint Pierre, mesto nazývané aj „Malý Paríž“, alebo tiež „Karibský Paríž“, je dávne mesto, ktoré sa nachádza medzi sopkou a morom na pláži so sivým sopečným pieskom. V roku 1902 však toto mesto bolo zničené výbuchom sopky Montagne Pelée. Pred výbuchom malo mesto svoju históriu, svoje divadlá, úrady, botanickú záhradu no aj jedinečnú architektúru. Dodnes sa tu zachovali niektoré z ruiny podaktorých stavieb. A tiež staré väzenie s celou väzňa Cyparisa, ktorý bol zázračne ochránený od dychu pekla. Kvôli bitke so svojím priateľom bol zatvorený do väzenia tesne pred začiatkom katastrofy. Bol jediným zachráneným, jediným, ktorý nedýchal smrteľný plyn. Mal by byť zapísaný do knihy rekordov, ale keďže v tom čase nič podobné neexistovalo, vstúpil do cirkusu "Barnum".

Turistické atrakcie a pamiatky na Martiniku


Montagne Pelée, bývalá sopka, v súčasnosti najvyšší kopec ostrova, ktoré láka turistov najmä svojim nádherným výhľadom, ktorý pri peknom počasí zabezpečuje pohľad nielen na celý Martinika, ale aj na susedný karibský ostrov Dominiku. Fort-deFrance. Práve na tomto mieste sa každoročne konajú tradičné karnevaly.
La Savane, je park, ktorý sa nachádza v hlavnom meste Martiniku Fort-deFrance. Práve na tomto mieste sa každoročne konajú tradičné karnevaly.
Pri návšteve Martiniku si nenechajte ujsť ani prechádzku skalnou roklinou k vodopádu Gorges de la Falaise, návštevu destilérie Depaz v krásnom prostredí na úpätí sopky.

Karibská kuchyňa


Miestna kuchyňa je ovplyvnená kombináciou francúzskej a kreolskej kultúry. Kulinárstvo je tu obohatené o ovocie a morské plody, ako sú napríklad raky, homáre a rôzne druhy rýb. Na ostrove je okolo 500 reštaurácii a barov, kde nájdete tie najlepšie kulinárske výtvore miestnej, ale aj francúzskej, talianskej a indickej kuchyne. Ostrov je tiež známy kvalitnou pitnou vodou. Najpopulárnejším alkoholom, samozrejme, ako v typických karibských oblastiach sú miestne vyrábané rumy. Vyrábajú sa tu rôzne druhy, z ktorých sa pripravujú tie najrozličnejšie ovocné punče.

Klimatické podmienky na Martiniku


Martinik má pomerne mierne podnebie, kde vás neprekvapia príliš vysoké teploty. Napriek tomu sa na ostrove drží príjemná priemerná teplota 27 °C, ktorá robí z Martiniku ostrov „nekonečného leta“. Pasáty od východu a severovýchodu zabezpečujú stabilný vánok, ktorý neustále osviežuje vzduch. Vzhľadom k tropickej klíme sa ostrov pýši bujnou vegetáciou: bohaté tropické lesy, háje, savany, nespočet rôznych druhov stromov, ovocia, rastlín a kvetov, nehovoriac o mangrovových lesoch. Faunu má ostrov tiež bohato zastúpenú, od vtákov, rýb a kôrovcov, cez malé jašterice zvané „mabouyas“ a „anolis“, či leguány a hady „trigonocephalus“, ktoré možno nájsť len na Martiniku. „Manic“, vzácny druh vačice, je jedným z mála cicavcov, nachádzajúcich sa v Antilách.

Základné informácie o Martiniku:


Názov: Departement de la Martinique
Rozloha: 1100 km2
Počet obyvateľov: 440 500 (2009)
Hlavné mesto: Fort-de-France
Mena: euro (EUR)
Úradný jazyk: francúzsky, kreolský patois, niektorí obyvatelia hovoria anglicky
Náboženstvo: katolíci (85%), protestanti, hinduisti
Časový posun: Slovensko -5 (6) hod.


Potrebné doklady na cestu na Martinik

Občania EÚ potrebujú mať pri vstupe na Martinik platný občiansky preukaz, alebo cestovný pas.

Zastupiteľské úrady SR na Martiniku


SR nemá na Matiniku diplomatické zastúpenie. Príslušným úradom je:
Veľvyslanectvo SR v Havane (Kuba).
Veľvyslanectvo SR - Embajada de la República Eslovaca
Calle 66, No 521, entre 5ta B y 7ma
Miramar - Playa Havana
Tel. č.: +53-52630584, +53-7/2041 884, 2041 885, +53-7/2041 883
E-mail: embeslovaca@enet.cu