Dovolenka Kanada – last minute, zájazdy

Kanada, zem javorového listu, nádherne kontrastnej prírody a fascinujúcej kultúrnej zmesi.

Kanada, je štát, patriaci k najväčším, ale zároveň najmenej husto osídleným krajinám sveta. Zem na východe obmývaná Atlantickým a na západe Tichým oceánom. Veľkosť krajiny zabezpečuje obrovskú rozmanitosť, či už v prírode, alebo podnebí. Kým južná časť krajiny sa nachádza v relatívne subtropickom teplotnom pásme, sever krajiny sa mení na polárne kráľovstvo Arktídy. Kanada to tú skalnaté hory, nekonečné lesy, prérie, divoká príroda, členité pobrežie fjordov, či exotické dažďové pralesy. Je to krajina, kde žije zmes mnohých kultúr, ale aj domorodých Indiánov. Francúzski a anglickí osadníci tu v minulosti vytvorili tzv. Nové Francúzsko a Anglicko. Kanada, to je miesto, ktoré uchváti každého dovolenkára, či už hľadáte krásy prírody, pokojné samoty, alebo rušné mestá, kde toho veľa zažijete.

Dovolenka v Kanade – TOP destinácie

Alberta
Je kanadskou provinciou a známou turistickou destináciou vhodnou hlavne pre lyžovanie a turistiku. Navštevované sú Skalnaté vrchy a národné parky Jasper a Banff. Edmonton je hlavným mesto, ale Calgary je turisticky významnejšie.V meste môžete vidieť múzeum Glenbow a Calgary Tower, ktorá je najobľúbenejšou mestskou atrakciou. Z jej výšky si môžete pozrieť celé mesto z vtáčej perspektívy. Môžete navštíviť napríklad park Princes Island, alebo Fort Calgary – pevnosť slúžila jazdeckej polícii. Národný park Banff je jedným z najnavštevovanejších miest v Kanade. Najväčšími atrakciami sú mesto Banff a jazero Lake Louis. Môžete tu absolvovať množstvo túr, pozrieť si krásnu prírodu, kempovať alebo absolvovať výletné plavby, rybárčiť alebo raftovať na divokej vode. Z veľkej časti je to oblasť ľadu a snehu, 422 ľadovcov určuje vzhľad krajiny. Mount Revelstoke National park je najmenší národný park v Kanade. Kananaskisova zem je rezervácia, ktorá sa nachádza medzi Calgary a Banff. V lete tu ľudia cestujú za táborením, stanovaním a jazdou na bicykli, v zime zase za lyžovaním. Nachádzajú sa tu jazerá Grassi Lakesi, oblastný park Spray Valley, ale aj ľadovec Jakeroy Glacier a soľné jaskyne Canmore Caverns.

Britská Kolumbia
Je najzápadnejšou kanadskou provinciou, ktorá je známa hlavne svojimi prírodnými krásami. Hlavné mesto je Victoria ale najväčšie mesto je Vancouver. Vancouver je prístavným mestom s nádhernou prírodou a rušným životom. Je to kozmopolitné mesto, s lesknúcimi sa mrakodrapmi, rušným turistickým centrom, ale so stále neutešenou východnou časťou mesta. V meste sa konali aj zimné olympijské hry. Navštívte antropologické múzeum, vancouverské pláže, Gastown alebo nábrežie. V tejto provincii sa nachádza aj Lynn Canyon Park. Je to prírodná, zalesnená oblasť, kde sa môžete vydať za poznávaním kanadskej prírody, turistikou a odpočinkom. Uvidíte tu lesy, útesy ale i malé vodopády. Oblasť je vhodná aj pre horolezcov. Ďalší park, ktorý sa oplatí vidieť je Provinčný park Mount Seymour Provincial Park. K parku patrí aj prírodná rezervácia Lower Seymour Conservation Reserve. Najobľúbenejšou atrakciou je pravdepodobne pohorie Grouse Mountain. Môžete si zaplatiť vychádzku so sprievodcom do lesov, pozrieť sa na 3D film o faune a flóre, prípadne sa odviezť lanovkou na Grouse. Jedným z najväčších mestských parkov na svete je Stanley Park. Je pokrytý dažďovými lesmi, jazerami ale i plážami na pobreží. Je možné tu behať, jazdiť na bicykli alebo korčuliach. Obľúbeným je aj park Capilano River Regional Park s hlavnou atrakciou visutým mostom, ktorý prechádza údolím Capilano Gorge. Jeho dĺžka je 137m a je to najdlhší most pre chodcov na svete. Táto provincia ponúka aj dobré možnosti na lyžovanie, stačí vyraziť do Cypress Provincial Park.

Manitoba
Hlavným mesto provincie Manitoba je Winnipeg, kde žije viac ako polovica všetkých obyvateľov tejto destinácie. Keď budete prechádzať mestom, navštívte štvrť Exchange District, kde na vás čaká národná historická pamiatka. Centrom tejto štvrti je Old Market Square, kde nakúpite prakticky čokoľvek, a skutočným zážitkom môže byť víkendový blší trh. Morris je príjemné malé mesto, ktoré je známe usporadúvaním každoročnej akcie Manitoba Stampade and Exhibition. Toto rodeo je jedným z najväčších v Kanade.


Newfoundland a Labrador
Táto provincia sa skladá z ostrova Newfoundland a severovýchodnej časti polostrova Labrador. Hlavným a zároveň najväčším mestom je St. John's. Je to ostrovné mesto, je prirodzenou vstupnou bránou na ostrov a ponúka veľmi dobré zoznámenie sa so životom a tradíciami miestneho obyvateľstva. Hlavnou atrakciou je neďaleká veľmi známa vtáčia rezervácia Witless Bay. L´Anse aux Meadows je národná historická pamiatka, ktorá je zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Je známa svojimi bohatými archeologickými náleziskami a s turistickým centrom, kde sa dozviete viac o vikingskej osade Vinland. Národný park Gros Morne National Park je rovnako zapísaný do zoznamu prírodných pamiatok UNESCO. Môžete tu nájsť množstvo malebných zátok, pobrežné skaliská, fjordy, pláže i husto zalesnené kopce so stádami lososov a sobov. Trinity je malá dedinka, ktorá Vám ponúkne výhľad na drevené domčeky, upravené záhradky s bielymi plotmi a krásnou zátokou. Najväčšou miestnou zaujímavosťou je anglikánsky kostol svätého Pavla, ale aj múzeum Trinity Historical Museum.


Nové Škótsko
Je najvýchodnejšou z kanadských provincií s hlavným mestom Halifax. Halifax je relatívne rušným obchodným a spoločenským centrom oblasti. Nájdete tu bary a reštaurácie, turistické obchôdzky a väčšinu zaujímavostí ako napríklad: umeleckú galériu Nového Škótska, námorné múzeum Atlantického oceánu a najväčšiu atrakciu pevnosť Citadel.

Ontário
Ontário e známe najmä Niagarskými vodopádmi, ktoré sa skladajú z dvoch vodopádov. Ten väčší, sa volá Horseshoe a je na kanadskej strane a ten menší je na americkej a volá sa American Falls. Z toho väčšieho sa denne, v každej minúte rúti do hĺbky 54 metrov cez 7 mil. kubíkov vody. Sú to druhé najväčšie vodopády sveta. Ontário je najľudnatejšou kanadskou provinciou s hlavným mestom Torontom. Je to jedno z najkrajších miest Severnej Ameriky s architektonickými skvostami. Najznámejšou dominantou mesta je CN Tower. Je to rozľahlá veža s kupolovitým štadiónom Rogers Centre. Je to vysielač spoločnosti CBC s turistickou atrakciou – vyhliadkovou vežou. Preskleným výťahom sa dostanete do výšky 364 m. Najdlhšia ulica na svete sa nachádza práve v tomto meste. Je dlhá 896 km a začína v Toronte a jej koniec je pri severnom Ontáriu a volá sa YOUNG STREET. V meste sa nachádza aj Ontarijská národná galéria, ktorá je oceňovaná pre svoje skvelé a dosť rozsiahle zbierky zahraničného i domáceho umenia. Casa Lomaa Spadina House je najvýstrednejšou torontskou turistickou atrakciou. Je to bizarný palác, ktorý nájdete, keď sa vydáte nahor do kopca po ceste Spadina Road. Je to elegantná viktoriánska vila, ktorú si nechal postaviť James Austin. Distillery District je v skutočnosti veľmi moderný umelecký a zábavný komplex, ktorý sa nachádza v priestoroch bývalého liehovaru. V súčasnosti tu nájdete viac než 30 umeleckých galérií, ateliérov a množstvo rôznych výrobcov.


Quebec
Je jedinou plne frankofónnou provinciou Kanady s hlavným mestom Quebec, avšak najväčším mestom je Montreal. Quebec je najkrajším mestom celej Kanady s relatívne dlhou a bohatou históriou. Turisticky je zaujímavé múzeum civilizácie Musée da le Civilisation alebo múzeum Musée National des Beaux-Arts du Québec. Oplatí sa zažiť aj festivaly napríklad The Winter Festival alebo Festival d´Été. Súčasťou provincie sú aj Magdalénine ostrovy , ktoré sa skladajú z 12 ostrovov s množstvom dún, lagún a piesočnatých pláži. Obľúbeným turistickým strediskom je Mont-Sainte-Anne , nachádza sa tu množstvo zjazdoviek rôznej náročnosti. Ďalším miestom, ktoré sa oplatí navštíviť je Polostrov Gaspé. Polostrov má prevažne hornatý terén s náročnými podmienkami na život. Nachádza sa tu množstvo menších osád a rybárskych dedín. Oplatí sa pozrieť aj dva národné parky - hornatý Parc de la Gaspésie a Parc National de Forillon. Ak Vás láka bohatá flóra, tak sa oplatí vidieť Súostrovie Mingan. Najzaujímavejším spôsobom ako sa dostať na súostrovie je kajak alebo plachetnica, prípadne je možnosť si kúpiť výlet priamo v prístave Havre-St-Pierre. K najpríjemnejším miestam provincie patrí Tadoussac s možnosťou pozorovania veľrýb, prípadne vyhliadka k najstaršiemu drevenému kostolu v celej Kanade.


Ostrov princa Eduarda
Ostrov princa Eduarda môžeme označiť za najmenšiu zo všetkých desiatich kanadských provincií. Je to vlastne ostrov z rovnakým menom. Charlottetown je menšie mestečko, ktoré je správnym a obchodným centrom ostrova, je vlastne aj jediným mestom. Čaká vás tu rušný nočný život, kvalitné reštaurácie a pekné bary. Najznámejšou atrakciou je Province House, vysoká hnedá stavba, ktorá sa v 19. storočí stala miestom stretnutia Otcov konfederácie. Vidieť sa ešte oplatí kostol St. Dunstan´s Catholic Basilica a prejsť sa po pešej zóne Victoria Row.


Saskatchewan
Hlavným mestom tejto provincie je Regina, ale najväčším je Saskatoon. Regina je malé prériové mesto, môžete tu navštíviť trochu výstrednejšiu atrakciu - múzeum a akadémiu Kanadskej jazdeckej polície. Stred mesta tvorí námestie Market Square. Najväčšou atrakciou v tejto provincii je park Wascana Centre Park, kde nájdete jazero Wascana Lake ale aj múzeum Royal Saskatchewan, či budovu provinčného parlamentu. Medzi zaujímavosti mesta Saskatoon patrí Mendel Art Gallery, kampus University of Saskatchewan a univerzitné múzeum Museum of Antiquities. Nachádza sa tu aj skanzen na počesť indiánom Wanuskewin Heritage Park.

Kanadská kuchyňa


Kanadská kuchyňa je ako všetko v Kanade, veľmi rozmanité. Kuchyňa je ovplyvnená najmä britskou, škótskou, ale aj vo veľkej miere francúzskou kuchyňou. Typ jedla závisí taktiež od provincií. Západné provincie sú ovplyvnené škandinávskou, ukrajinskou, ale aj ruskou kuchyňou. Na východnej sú obľúbené najmä veľa mäsa (ryby, bravčové, hovädzie). Medzi tradičné pokrmy patrí hlavne, čo sa v provinciách dá nazbierať, alebo uloviť. V prímorských sú to ryby, mušle, raky, v iných provinciách sa často zbierajú divoké čučoriedky, a iné plody. Špeciálne sa konzumuje tiež sobie a zubrie mäso. Kanadskou špecialitou je javorový sirup, ktorý sa získava zo živice javora. V Kanade ho používajú hlavne ako polevu na palacinky, toasty, alebo na zmrzlinu.

Klimatické podmienky v Kanade


Tak ako má krajina kontrastnú prírodu, tak isto sa na tomto území vyskytujú rôzne druhy podnebia. Arktická klíma a tuhé zimy sú na severe krajiny, ktoré sú ovplyvnené najmä vplyvom Severného ľadového oceána. Ostatná časť krajiny má prevažne mierne podnebie. V južnej časti krajiny sú mierne letá a studené zimy. Najteplejším mesiacom je júl a najteplejšie vám bude v oblasti pri Veľkých jazerách, kde teploty v lete dosiahnu aj 30°C. Zaujímavé je, že hoci mnohé mestá ležia južnejšie, čo sa týka zemepisnej šírky, než Slovensko, zima je tam dlhšia než u nás.

Základné informácie o Kanade:

Názov: Kanada
Rozloha: 9 984 670 km2
Počet obyvateľov: 33,9 mil.
Hlavné mesto: Ottawa
Mena: Kanadský dolár (CAD)
Úradný jazyk: angličtina, francúština
Náboženstvo: katolíci 43,2%
Časový posun: GMT -5
Dĺžka pobrežia: 202.080 km


Potrebné doklady na cestu do Kanady

Cestovný pas.


Zastupiteľské úrady SR v Kanade


Veľvyslanectvo SR v Ottawe
50 Rideau Terrace
K1M 2A1 Ottawa, Ontario
Tel: +1613749 4442
Fax: +1613749 4989
Mob: emb.ottawa@mzv.sk
www.mzv.sk/ottawa