Dovolenka Indonézia – last minute, zájazdy

Indonézia, krajina rozkladajúca sa na tisíckach sopečných ostrovov patriaca k najexotickejším miestam sveta. Zem mnohých kultúr, etník, zvyklostí, náboženstiev, ale tiež krajina činných sopiek, nekonečných bielych pláží a priateľských ľudí.

Indonézia je najväčšou moslimskou krajinou na svete, treťou najväčšou demokraciou na svete (podľa počtu obyvateľov) a štvrtou najľudnatejšou krajinou. Indonézia, ostrovná ríša tvorí pestrú mozaiku 13.700 sopečných ostrovov a ostrovčekov. Nachádza sa na strategickej križovatke morských ciest v juhovýchodnej Ázii a patrí medzi krajiny s najväčším nerastným bohatstvom. Indonézia vám ponúkne pozoruhodnú zmes starobylej kultúry, modernej civilizácie i prírodných národov, pre ktoré doba kamenná ešte nie je minulosťou. Každý kút rozľahlej krajiny má svoj osobitý charakter, najviac však sú turisticky vyhľadávané dva ostrovy: Bali a Lombok. S poprednými svetovými lokalitami na surfovanie a potápanie, veľké množstvo kultúrnych, historických a archeologických zaujímavostí, a obrovská škála ubytovania tvoria z Indonézie jednu z najpopulárnejších svetových destinácií.


Dovolenka v Indonézii – TOP destinácie


Bali


Idylické miesto s konštantne teplým počasím a prívetivým obyvateľstvom robí z Bali hlavný cieľ turistov z celého sveta. Bali je jeden z indonézskych ostrovov, nachádzajúci sa v Indickom oceáne, len 8 stupňov od rovníka. Je to populárna destinácia nielen pre romantické medové týždne, ale aj hlavným cieľom pre surferov. Bali je pestrou krajinou kopcov a hôr, členitého pobrežia a piesočných pláži, sviežich ryžových terás a neplodných sopečných svahov. Svoju dovolenku môžete stráviť zábavou v plážových kluboch, duchovným únikom do jedného z mnohých nádherných chrámov, potápaním sa na pobreží ostrova, nakupovať na jedinečných tradičných trhoch, alebo jednoducho len stráviť dni na pláži, hojdajúc sa v sieti. Patrí medzi najkrajšie ostrovy na svete a dovolenkujúcim má toho veľa, čo ponúknuť.


Lombok


Malý ostrov ležiaci východným smerom od Bali, od ktorého ho oddeľuje len morská úžina. I keď by sa mohlo zdať, že Lombok je v porovnaní s turisticky vyhľadávaným ostrovom Bali nezaujímavý, opak je pravdou. Oproti kultivovanému Bali ponúka Lambok drsnú krásu divokej a nespútanej prírody. Mohutný kráter sopky Rinjani a husté pralesy prispievajú k dojmu divokosti a nedostupnosti. Miestny obyvatelia sú chudobnejší, niektorí celkom negramotný, ale o to viac sú prirodzenejší. Pozrite sa i na samotný juh ostrova, na pláž Kuta s možnosťou výletu na motorovom člne, alebo sa ísť potápať na ostrovčeky Gili, situované len kúsok od Lomboku. Veľkou chybou by bolo nenavštíviť dedinku kmeňa Sasakov žijúcich v úplne jednoduchých podmienkach, bez elektriny či kanalizácie, v domčekoch z hliny a bambusu. Nevedia čítať, nevedia písať, ba ani spočítať svoje vlastné deti.


Nusa Dua


Nusa Dua je miesto, kde nájdete tie najluxusnejšie hotely a ubytovacie možnosti na svete. Krištáľovo čistá voda a úseky bielych piesčitých pláží robia z Nusa Dua ideálnu prázdninovú destináciu pre cestovateľov, ktorý si chcú dopriať luxus, pokoj a odpočinok. Denpasar, medzinárodné letisko na ostrove sa nachádza približne 25 minú jazdy od Nusa Dua, ktoré sa tiež nachádza 40 km od hlavného mesta Bali.

Tanjung Benoa

Tanjung Benoa sa nachádza severne od Nusa Dua na Beoanskom poloostrove. Letovisko leží na najexkluzívnejšom kúsku piesku na Bali, ktorý je obklopený kymácajúcimi sa kokosovými palmami. Hotely, rozprestierajúce sa a približne 5 kilometrovom pobreží hosťujú na luxus náročnú klientelu. Rezort je vybavený relaxačnými kúpeľmi, luxusnými reštauráciami, vonkajšími kaviarňami, a obrovskými možnosťami, ktoré vám pomôžu prežiť vašu dovolenku aktívnejšie.


Sanur

Sanur, miesto kde nádherné pláže s bielym pieskom sú pod ochranou majestátneho útesu. Sanur je útočiskom pre surferov, ale aj pre tých, ktorý hľadajú pokojnú a tichú atmosféru.
Sanur Beach je ľahko dostupný len 5 až 10 minút jazdy od mesta Denpasar. Nachádza sa na juhovýchodnej strane ostrova a je ideálnym miestom na sledovanie východu slnka. Aj keď je jedným z prvých stredísk, ktoré boli na Bali vybudované, zachováva si svoje tradície, dedičstvo a typickú atmosféru kultúry. Staroveké chrámy tvora aj naďalej silnú časť balijskej kultúry a história. vytvorené Bali, Sanur zachováva svoje tradície a dedičstvo. Staroveké chrámy aj naďalej silnú súčasť kultúry a balijskej histórie.


Turistické atrakcie a pamiatky v Indonézii

Pokiaľ sa rozhodnete stráviť svoju dovolenku v Indonézii, nesmiete zabudnúť navštíviť miesta, ktoré vás doslova očaria. Ubud, mesto mystického sveta „Baluských bohov a umenia“, je svetoznáme centrum balijských výtvarných umení. Tirta Empul predstavuje jeden z najdôležitejších očistných chrámov. Jaskyňa Goa Gajah, historický súdny dvor Kertha Gosa, netopieria jaskyňa, vulkán Agungu, či unikátne striebornícke dielne v Celuku určite tiež stoja za zmienku. Chrám Ulu Watu predstavuje morskú svätyňu postavenú na vysokom a strmom skalisku na samom juhu Bali, kde sa praktizuje typický ohňový tanec na pláži. Denpasar, hlavné mesto vám ponúkne preslávený ázijský nočný trh, či tie najdôležitejšie chrámy a pamiatky v indonézskej histórii. Bali Orchid Graden, záhrada so stovkami rôznych druhov orchideí, ktorá sa nachádza na obchvate v Tohpati na severnom konci Sanuru očarí všetkých milovníkov flóry.

Indonézska kuchyňa


V miestnom indonézskom kulinárstve sa miešajú tradičné miestne kultúry – moslimské a hinduistické. Pre krajiny v ázijských trópoch je zvykom konzumovať ryžu, nielen ako prílohu, ale ako hlavné jedlo, alebo na raňajky. Národným jedlom je špecialita podobná španielskej paele, opekaná ryža so zeleninou, mäsom, vajcom a rôznymi druhmi korenia. Indonézska kuchyňa tradične využíva korenie a pálivé prísady, ako napríklad chilli, zázvor, alebo cesnak. Samostatnou kapitolou na jedálničku sú ryby a morské plody, ktoré sú na Bali vždy čerstvé a delikátne.

Klimatické podmienky v Indonézii


Indonézia je obľúbenou destináciu celoročne, najmä v júli a auguste, na Vianoce a Nový rok a počas školských prázdnin. Samozrejme so svojím tropickým podnebím je Indonézia vhodným miestom na dovolenku po celý rok. Priemerná teplota je 30, až 35° C po celý rok. Podnebie je tropické, to znamená teplé a vlhké. Obdobie sucha, ktoré je pre takéto tropické ostrovy typické, trvá zvyčajne od apríla do októbra. V priebehu novembra, končiac marcom je obdobie dažďov.


Základné informácie o Indonézii:

Názov: Indonézska republika
Rozloha: 5 632 km2
Počet obyvateľov: 2 602 000
Hlavné mesto: Denpasar
Mena: indonézska rupia
Úradný jazyk: indonézsky
Náboženstvo: hinduisti 93%, budhisti (1%)
Časový posun: oproti SR + 5 hodín v zime, + 6 hodín v lete


Potrebné doklady na cestu do Indonézie

Slovenskí občania cestujúci do Indonézie potrebujú vstupné víza. Na ich udelenie pred odletom na Bali alebo Lombok (víza sprostredkuje CK) stačí platný cestovný pas s minimálne 2 voľnými stranami, 1 fotografia veľkosti na pas, potvrdenie od CK, vyplnený vízový formulár a zaplatenie príslušného poplatku - viď. cenník. Cestovný pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate na Slovensko. Deti nad 5 rokov musia mať vlastný cestovný pas.

Zastupiteľské úrady SR v Indonézii

Veľvyslanectvo SR v Jakarte
JI. Prof. Mohammad Yamin SH, 29
103 10, Jakarta, Indonézia
Tel: +62/21/3101068
Fax: +62/21/3101180
Mob: +62816783043
e-mail: emb.jakarta@mzv.sk
www.jakarta.mfa.sk