Dovolenka Dominikánska republika – last minute, zájazdy

Dominikánska republika - skutočný tropický raj, splní všetky vaše predstavy o romantickom Karibiku.


Rozprávkovú destináciu objavil v roku 1942 taliansky moreplavec Krištof Kolumbus. Pomenoval ju názvom Hispaniola, ktorý mu zostal až do dnešného dňa, i keď o územie ostrova sa Dominikánska republika delí so štátom Haiti. Ostrov je plný koloniálnych pamiatok, ktoré tu zostali po krutom vládnutí Španielov. Dominikánci sú veselý národ, ktorý si je dobre vedomý príjmov z cestovného ruchu. Ľudia sú to milí, budú vás vítať a snažiť sa vám spríjemniť dovolenku. Dominikánska kultúra je založená na karibskom rume, tradíciách, voodoo a tanci. Symbolom je merengue, národný tanec, ktorý prišiel na svet v 19. Storočí. Jedná sa o mix afro, karibských a európskych kreácií, ktoré so sebou priniesli európski kolonizátori. Merengue sa tancuje od úsvitu do súmraku. Určite sa tu stretnete i s melancholickou bachantou, či s živým reggea, ktoré sem preniklo zo susednej Jamajky.


Dominikánska republika – TOP destinácie


Dominikánska republika s plochou 48 730 kilometrov štvorcových vám ponúka na svojom 1500 kilometrov dlhom pobreží od všetkého niečo. Vybrať si môžete medzi rušnými letoviskami, ako aj medzi turisticky nepoškvrnenými miestami.
Santo Domingo, hlavné mesto Dominikánskej republiky, leží na juhu ktajiny a turisti sem väčšinou mieria v rámci jednodňového výletu z priľahlých letovísk, aby si v tejto karibskej republike pozreli celý rad koloniálnych pamiatok a pocítili autentickú karibskú atmosféru. Je staré viac než 5000 rokov a jeho najstaršia štvrť Zona Colonial plná stredovekých pamiatok je dokonca zapísaná na zoznamu svetového dedičstva Unesco. Isto tu nakúpite v moderných obchodných centrách, ale aj v tradičných obchodíkoch so suvenírmi a kvalitnými cigarami.
Punta Cana, najznámejšie letovisko v celej krajine, „výkladná skriňa“ karibského sveta, ktoré sa nachádza na východe krajiny. V tejto obľúbenej destinácii na vás čakajú oslnivé pláže, špičkové služby a servis a supermoderná infraštruktúra, vrátane vlastného medzinárodného letiska. Cestovatelia z celého sveta sem jazdia na dovolenku za bielymi plážami s jemným pieskom, golfovými ihriskami a za neprekonateľnou ponukou služieb. Vďaka pozvoľnému vstupu do vody sú tamojšie brehy ideálne pre rodiny s deťmi a priaznivcov najrôznejších vodných športov. Pláže, obmývané priezračným morom, nad ktorými sa skláňajú kokosové palmy, môžete využiť i k nekonečným prechádzkam pri západe slnka. Určite navštívte luxusnú pláž Bavaro, ktorá je preslávená nielen v Karibiku, ale aj po celom svete.
Juan Dolio, pomerne mladé letovisko, ktoré sa pomerne rýchlo premenilo na „Cannes Karibiku“. Na dovolenku sem cestujú tí najbohatší návštevníci, čomu aj zodpovedá štandard a vybavenosť strediska, ale aj cenová hladina. Nechýbajú tu samozrejme ani golfové ihriská. Tunajšie koralové útesy sú lákadlom pre skúsených, i neskúsených potápačov. Väčšina hotelov ponúka pre svojich klientov privátne pláže, ale pokiaľ si chcete naozaj vychutnať atmosféru v úplnom súkromí, vyberte sa na prechádzku smerom k rybárskemu mestečku Guayacanas, kde nájdete pláže tak isto pôvabné, ale takmer prázdne. Z Juan Dolio to nie je ďaleko ani do zelenej oázy národného parku Los Haitises.
Boca Chica, má odlišnú atmosféru od Punta Cany, alebo napríklad od Juan Julia. Nachádza sa takmer na predmestí Santa Dominga a je veľmi populárny, najmä medzi mladými ľuďmi. Boca Chica dýcha dominikánskym duchom, je tu veľmi rušno a miestne víkendové „párty“ sú povestné po celej zemi.
Puerto Plata, letovisko na severnom pobreží, mesto Puerto Plata je významným prístavom a dokonca sa môže predviesť aj prostredníctvom svojich udržiavaných historických pamiatok. Nezabudnuteľný zážitok ponúka výstup na 8 metrov vysokú horu Pico Isabel, kde sa nachádza replika sochy Krista z Rio de Janeira.
Bayahibe, leží na juhovýchode, blízko národného parku Del Este, ktorý je turistami často navštevovaný. Bayahibe je obklopený vápencovými terasami a k prehliadke sa tu ponúka množstvo jaskýň, kde môžete vidieť rôzne „predkolumbovské“ kresby. Toto letovisko je viac kľudnejšie a vyhľadávané pre svoju romantickú atmosféru.


Pamiatky v Dominikánskej republike


Santo Domingo:
El Alcazar, prepychový palác kráľa Diega Kolumbusa, syna Krištofa Kolumbusa, odkiaľ Španieli po storočia riadili svoje zámorské impérium. Dvojposchodová rezidencia s viac než 20-timi sálami je postavená z vápenca v gotickom maurskom štýle. Momentálne slúži ako múzeum so zbierkami dobového nábytku, tapisérií, portrétov, hudobných nástrojov, modelov lodí a umeleckých predmetov.
Katedrála Santa Maria de la Encarnación, zaujímavá stavba so zvonicou na námestí Parque Colón je postavená v gotickom slohu i keď niektoré architektonické prvky predpovedajú nástup renesancie. Interiér katedrály je pomerne skromne vyzdobený, čo mu ale neuberá na pôsobnosti.
Pevnosť Ozama, najstaršia stavba vojenského charakteru v Amerike. Je vybudovaná na strategickom mieste nad riekou a mala chrániť vstup do prístavu pred nepriateľmi. Za mohutnými hradbami sa skrývajú pôvodné delá. Súčasťou pevnosti je veža „vernosti“ (Torre del Homenaje), ktorá slúžila ako väzenie a hladomorňa.
Panteón Nacional, barokový jezuitský kláštor z prvej polovice 18. Storočia nechal diktátor Trujillo prestavať na miesto, kde sú pochované významné osobnosti dominikánskej histórie a bojovníci za slobodu.
Faro de Colón, monumentálny maják o dĺžke 240 a šírke 50 metrov s pôdorysom v tvare kríža bol otvorený v roku 1992 pri príležitosti 5-stého výročia objavenia Ameriky. Sú v ňom uložené pozostatky Krištofa Kolumba a slúži ako kultúrne a vzdelávacie centrum s radom múzeí, galérií a knižníc.


Príroda v Dominikánskej republike


V prípade že máte radšej prírodu a pozorovanie fauny a flóry, potom je Dominikánska republika tým správnym miestom. Dominikánska republika je známa pre svoju bohatú škálu nielen rastlinných, ale aj živočíšnych druhov. Všetkým milovníkom krásnej prírody môže Dominikánska republika ponúknuť viac než 5-tisíc druhov rastlín, z ktorých niektoré neuvidíte inde na svete, alebo viac než 254 druhov vtákov, 1411 druhov plazov, z ktorých niektoré patria medzi ohrozené druhy. Ak už sa rozhodnete pre relaxáciu na pláži, aktívny odpočinok v podobe vodných športov, či pre pozorovanie fauny a flóry, nemusíte mať strach, že budete sklamaní. Dominikánska republika uchváti každého návštevníka, ktorý tu nájde presne to, čo hľadá.


Dominikánska kuchyňa


Kuchyňa Dominikánskej republiky je tak isto farebná, ako aj jej obyvatelia. Vznikla miešaním rôznych vplyvov a kultúr. Spája v sebe prvky európskej, indiánskej, ako aj africkej kuchyne. Hlavnú rolu hrajú morské plody, ryby, fazuľa, ryža a ovocie so zeleninou. Najslávnejším pokrmom je La Bandera Dominicana (v preklade dominikánska vlajka). Pokiaľ si túto špecialitu objednáte, na tanieri objavíte ryžu s duseným hovädzím mäsom a prílohu tvorí čierna fazuľa a usmažené zemiaky v trojobale. Miesto piva sa pochopiteľne, ako to v karibských krajinách je zvykom, podáva rum.


Klimatické podmienky v Dominikánskej republike


Dominikánska republika patrí do tropického pásma a čo sa počasia týka, patrí medzi tie šťastné lokality, kde je možné užívať si leta a teplo celoročne. Ročné obdobie sa tu delí na obdobie dažďov a obdobie sucha. Veternejšie obdobie s dažďovými prehánkami tu trvá v priebehu európskeho leta, ale prehánky sú spravidla veľmi krátke a prevažujú na severnejšej časti ostrova, najmú v odpoludňajších hodinách. V tomto období je v noci tiež o čosi chladnejšie, preto v období nášho leta dostanete dovolenku v Dominikánskej republika o čosi lacnejšiu. Celoročne vanie ľahký vánok a priemerná denná teplota je okolo 30 °C. Teplota mora je vyššia v Karibskom mori, naopak severný Atlantik je o pár stupňov chladnejší. Dominikánska republika zasahuje do hurikánovej oblasti, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v mesiacoch september a október. Povrch je rôzne výškovo situovaný, a tak tu môžete nájsť i rôzne teplotné pásma, napríklad na najvyššom bodu krajiny, na hore Pico Duarte vás prekvapia teploty pod nulou.


Základné informácie o Dominikánskej republike:

Názov: Dominikánska republika
Rozloha: 48 511 km2
Počet obyvateľov: 9 507 133 (údaj z roku 2008)
Hlavné mesto: Santo Domingo
Mena: Dominikánske peso (DOP)
Úradný jazyk: španielčina
Náboženstvo: kresťania – katolíci, 95%
Časový posun: GMT-4
Dĺžka pobrežia: 1.288 km


Potrebné doklady na cestu do Dominikánskej republiky

- Cestovný pas a vízum
- Medzi SR a Dominikánskou republikou platí vízová povinnosť.
DR však povoľuje za turistickým účelom občanom SR vstup na svoje územie s tzv. turistickou kartou – ktorú si je možno zakúpiť priamo po prílete na letisku v DR
Pre cestu do krajiny za iným ako turistickým účelom či na dlhšiu dobu sa vyžaduje platný cestovný pas (minimálne 6 mesiacov od vstupu) a príslušné vízum, o ktoré možno požiadať na veľvyslanectve Dominikánskej republiky v Prahe.
MZV DR naznačilo zámer úplne zrušiť vízovú povinnosť pre všetky členské štáty EÚ.
-
Zastupiteľské úrady SR v Dominikánskej republike
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Havane
Calle 66, No. 521, Entre 5B y 7, Miramar, Playa
Havna, Kuba
Poštová adresa: P.O. Box 21165, 1503 Nicosia
Telefón: +53 (0) 7 204 1884, +53 (0) 7 204 1885
Mobilný telefó: +53 (0) 5 263 0584 - konzul (prípadne aj +53 (0) 5 263 1511)
Fax: +53 (0) 7 204 1883
E-mail: emb.havana@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/havana