Dovolenka Chile – last minute, zájazdy

Chile – ohnivá zem, krajina plná histórie dávnych kultúr a prírodných zázrakov.


Chile sa tiahne pozdĺž južnej polovice západného pobrežia Južnej Ameriky, medzi Andami a Tichým oceánom. Susednou krajinou v severnej časti je Peru a na východe susedí Chile s Argentínou a Bolíviou. Chile tvorí viac než 5000 kilometrov pobrežia pozdĺž Tichého oceánu. Chile je krajinou rozmanitých tvári, od púšti, cez vinice a lesy, až po ľadovce a jazerá. Vianočný ostrov, Súostrovie Juan Fernández, vrátane „Robinson Crusoe Island“ sú hlavnou atrakciou. Mnoho z najnavštevovanejších atrakcií v Chile sú chránené územia. V krajine nájdete až 32 národných parkov, 48 prírodných rezervácií a 15 prírodných pamiatok. Chile je nádhernou krajinou a vidieť aspoň kúsok z nej znamená nezabudnuteľný zážitok na celý život.


Dovolenka v Chile – TOP destinácie a zaujímavosti


Norte Grande a Norte Chico (regióny Arica, Parinacota, Tarapacá, Antofagasta, Atacama a Coquimbo)
Navštívte najsuchšiu púšť na svete, archeologické ruiny či Andské vrchy. Okúste kus histórie v podobe množstva piktogramov, ktoré vám potvrdia prítomnosť najstarších kultúr v tejto oblasti. Archeologické múzeum v meste San Miguel de Azapa obsahuje najvýznamnejšie zbierky artefaktov a múmií v Chile, vrátane Chinchorro, najstaršej múmie na svete. Arica, pobrežné mesto vás nadchne svojimi nádhernými plážami. Najobľúbenejšími letoviskami sú Bahía Ingles a La Serena, ktoré sa môžu pochváliť jednými z najlepších pláži a exkluzívnymi hotelmi. Elque Valley je veľmi obľúbenou destináciou, najmä vďaka oslňujúco zelenými údoliami v kontraste s hnedými neúrodnými svahmi hôr. Časť Norte Grande vám ponúka širokú škálu prírodných scenérií, od soľných jaskýň, sopiek, vulkánov, jazier, až po gejzíry. Andské vrchy v sebe ukrývajú jedny z najvyšších sopiek sveta. Populárnou destináciou v tejto oblasti je Údolie mesiaca, ktoré je tak pomenované hlavne preto, že reliéf krajiny sa podobná reliéfu na Mesiaci.
Centrálna zóna Chile (regióny Valparaíso, Santiago, O'Higgins a Maule)
Srdce krajiny tvorí hlavné mesto plné mnohých zaujímavostí, ako napríklad Cajon del Maipo, Pomaire, či najstaršie vinice v krajine. Vinohradnícke chodníky v údolí Casablanca a Colchagua sú považované za najkrajšie cesty v Chile. Centrálna zóna je domovom tiež hlavných lyžiarskych stredísk v Chile, ktoré priťahujú nespočetné množstvo turistov, pretože ponúkajú nezvyčajný kontrast k „opozeranému“ alpskému lyžovaniu. Mesto Valparaíso, najdôležitejší prístav Chile, ktorého historická štvrť je na zozname svetového dedičstva UNESCO. Pichilemu je miesto, kde nájdete tie najlepšie pláže vhodné na surfovanie.
Sur ( regióny Biobío, Araucanía, Los Rios a Los Lagos)
Krajina „Mapuchesov“, jazier, riek a mytologického ostrova „Chiloé, známeho pre svoju zvláštnu drevenú architektúru. Najkrajšie lesy nájdete v Araucaria, v národnom parku Conguilío. Od jazera Piemont sa vám ponúka nádherný výhľad na zasnežený vrchol sopky zboku pokrytej sviežo zelenými hustými lesmi. Villarrica, je jedna z mála sopiek na svete, ktoré majú stále aktívne „lávové jazero“.

AUSTRAL (regióny Aysen a Magallanes a Čílska Antarktída)
Západná Patagónia s jej fjordami, ľadovcami, monumentálnymi jazerami a lesmi. Hlavný cieľ pre ekoturistov, či dobrodružných cestovateľov. Jedna z najnáročnejších riek na svete – Futuleufu vám ponúkne divokú jazdu na kajaku, či rafte. Hlavným lákadlom je Torres del Paine, jeden z najkrajších národných parkov na svete. V parku Lauga San Rafael si návštevníci môžu pozrieť obrovské ľadovce a rozmanité rastliny, nachádzajúce sa v tejto destinácií.
Veľkonočný ostrov a ostrovy Juan Fernández
Osamelý ostrov uprostred Tichého oceána je domovo jednej z najzáhadnejších civilizácií na svete. Juan Fernández je známy hlavne pre svoje nádherné, života plné džungle. Ostrov sa stal tiež inšpiráciou pre román Robinson Crusoe.


Kuchyňa v Chile


S obrovskou veľkosťou pobrežia nie je neobvyklé, že ryby a morské plody tvoria hlavnú časť jedálneho lístka. Chile je na svete druhým najväčším producentom lososa, rovnako ako mnohých ďalších morských plodov, ako ustrice, mušle, či pstruh. V krajine je veľkým favoritom avokádo, ktoré sa používa ako príloha takmer ku všetkému. Najbežnejšou kombináciou je mäso, väčšinou hovädzie s avokádom, alebo avokádovou majonézou. Nápoj, ktorý si v Chile určite nesmiete nechať ujsť je vysoko kvalitné červené víno.


Klimatické podmienky v Chile


Chile je neobvyklá krajina. 4300 kilometrov na dĺžku, 175 kilometrov na šírku, značí o veľkom kontraste podnebí, od najsuchší púští Atacama na severe, cez stredomorské podnebie v strede krajine, až po mierne daždivé podnebie na juhu. Územie za Puerto Montt na juhu je jedným z najveternejších a najbúrkovitejších oblastí na celom svete.


Základné informácie o Chile:


Názov: Čilská republika
Rozloha: 756 102km2
Počet obyvateľov: 16 544 143
Hlavné mesto: Santiago de Chile
Mena: Čilské Peso
Úradný jazyk: španielčina
Náboženstvo: katolíci 70%, evanjelici 15%, svedkovia Jehovovi 1%
Časový posun: GMT-4
Dĺžka pobrežia: 6.435 km

Potrebné doklady na cestu do Chile

Cestovný pas.

Zastupiteľské úrady SR v Chile

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Buenos Aires
Figueroa Alcorta 3240
1425, Atény
Telefón: +54/11/48013917, +54/11/4807 9451, +54/11/48048622
Mobil: +54-9-11-44238506
Fax: +54/11/4801 4654
E-mail: emb.buenosaires@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/buenosaires